Jdi na obsah Jdi na menu
 


svátek 28.10.

4. 11. 2006
 

Vznik první Československé republiky

Vítězství západních mocností Dohody ( Francie, Rusko, Srbsko, Velká Británie, Itálie atd.). V první světové válce proti Centrálním mocnostem (Německo, Rakousko-Uhersko).

Dne 28.10.1918 byla v novinách oznámena žádost Rakouska-Uherska o mír. Téhož dne došlo k vyhlášení nezávislosti nového stáu, Československé republiky. Samostatnou Československou republiku tvořily země původního Českého království: Čechy, Morava, část Slezska, Slovensko.

Na přání obyvatel Podkarpatské Rusy byla také připojena k Čs státu. V pohraničních oblastech u nás bylo kolem 3 milionů němců, kteří se nechtěli se vznikem samostatného Československa smířit. Do těchto oblastí byla vyslána armáda a po vyjednávání došlo nakonec ke smíru a většina Německých občanů se postupně zapojila do života Československého svátku.

Přez všechny těžkosti, s nimiž se nová republika musela v začátcích potýkat, múžeme být hrdí na to, že od svého založení po celou dobu byla republikou demokratickou.

Prvním Československým prezidentem se stal Tomáš Garigue Masaryk. Byl zvolen dokonce čtyřikrát za sebou. Československá republika existovala jako samostatný stát pouze dvacet let. Pak musela měnit své hranice i vládu kvůli německým dobyvačným snahám. Období od roku 1918 – 1938 nazýváme PRVNÍ REPUBLIKA.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář